Zobacz: Blog 1 Gromada Pawłowicka FSE

Skauci Europy – harcerstwo katolickie w parafii

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego – „Zawisza” – Federacja Skautingu Europejskiego, popularnie „Skauci Europy”, jest jedną z czterech organizacji harcerskich objętych patronatem Prezydenta RP. Powstało w 1989 r.

Działa na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach. Ponadto posiada status prywatnego stowarzyszenia wiernych nadany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2003 r. Duszpasterzem krajowym jest ks. Marek Adamczyk z diecezji radomskiej.

Liczy ponad 3 tys. członków w ponad 80 miejscowościach w całej Polsce. Główne ośrodki to: Warszawa, Lublin, Chełm, Kraków, Wrocław, Radom, Skarżysko Kamienna, Kielce, Rawa Mazowiecka, Skierniewice, Garwolin, Puławy, Nałęczów, Legnica, Gryfów Śląski, Grybów, etc. Na terenie Górnego Śląska: Rybnik, Gliwice, Zabrze, Psary.

Jesteśmy członkiem Federacji Skautingu Europejskiego: 21 krajów, ponad 60 tysięcy członków, która jest uznana przez Stolicę Świętą prywatnym stowarzyszeniem wiernych. Jesteśmy jednym ruchem w całej Europie. Jako „Skauci Europy” we wszystkich krajach mamy te same teksty oraz mundury i oznaczenia, łączymy wychowanie patriotyczne z miłością do innych narodów, jak nas  tego nauczył Jan Paweł II. Duszpasterzem naczelnym Federacji jest ks. prof. Bogusław Migut z Lublina, a wiceprzewodniczącym Tomasz Szydło ze Świdnika.

Pracujemy z dziećmi i młodzieżą w trzech grupach wiekowych osobno z dziewczętami i chłopcami: wilczki (9-11 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), wędrownicy i przewodniczki (17- 19 lat). Osoby powyżej 18-19 roku życia są kadrą wychowawczą – szefami młodszych, głównie w okresie studenckim (18-26 lat i więcej).

Działamy przy parafiach: szczep osobno dla chłopców i dla dziewcząt, na którego czele stoi dorosły, zwykle jeden z rodziców, składa się z gromady wilczków oraz drużyny harcerek lub harcerzy. Wędrownicy i przewodniczki (17-19 lat) działają na terenie hufca, który skupia 4-6 lub więcej szczepów).

Najbliżej położone Górnego Śląska duże, dobrze zorganizowane hufce Skautów Europy to Wrocław i okolice oraz Kraków i okolice. Od 14 września 2014 został powołany 1. Hufiec Śląski oraz Krąg Szefów Świętego Józefa z Nazaretu (dla dorosłych).

Łączymy wychowanie charakteru poprzez przygodę na łonie przyrody i obozowanie z wychowaniem religijnym, są częścią jednego projektu. Stąd pięć celów skautingu: Zdrowie, Zmysł Praktyczny, Charakter, Służba, Bóg.

Obietnica wilczka: Obiecuję — ze wszystkich sił: Starać się być wiernym Bogu, moim rodzicom, mojej Ojczyźnie Polsce i Prawu Gromady, oraz każdego dnia czynić komuś dobry uczynek.

Przyrzeczenie harcerskie: Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim, i przestrzegać Prawa Harcerskiego.

Droga do obietnicy i do Przyrzeczenia, stopnie, sprawności oraz wszystkie zajęcia (zbiórki, obozy, biwaki, etc.) zawsze mają element związany z każdym z pięciu celów. Czyli nasze wychowanie religijne jest ściśle sprzężone z wychowaniem na innych płaszczyznach. Nie formalizujemy: teraz wychowanie harcerskie, a teraz religijne. Zastęp się modli, gra, buduje, uczestniczy w  Mszy Świętej, potem je obiad, odpoczywa, ma apel ewangeliczny (czyli rozważanie Ewangelii z dnia), etc.

Grupa wiekowa 12-17 lat, czyli koniec podstawówki, gimnazjum, początek liceum, pracuje w zastępach (6-8 osób) na czele z jednym z nich – zastępowym (14-17 lat), ma charakter takiej

„bandy podwórkowej”, która robi rzeczy dobre, bo kodeksem honorowym jest prawo harcerskie. Kościół parafialny staje się centrum tego podwórka, bo zwykle tu będą się zbierać na zbiórki a często chłopcy i dziewczęta spontanicznie decydują, że będą mieli Mszę świętą zastępu w tygodniu. Stwarza to niesamowite możliwości formacji chrześcijańskiej w tym najtrudniejszym okresie dojrzewania. Z młodszymi jest prościej.

Czy jesteśmy przy parafii?

Na terenie parafii spotyka się zastęp „Dzik” dla chłopców w wieku 12-16 lat, a od września ruszyła 1. Gromada Pawłowicka dla wilczków w wieku lat 9-11 w ramach 1. Szczepu Pawłowickiego Błogosławionego Piotra Jerzego Frassati.

Mamy nadzieję, że będziemy widoczni przy okazji różnych parafialnych uroczystości i festynów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.skauci-europy.pl

Więcej informacji dotyczących Skautów Europy na Śląsku można także uzyskać drogą telefoniczną lub

mailową:  dh Jarek Głażewski HR, +48 724 380 101jaroslaw.glazewski@skauci-europy.pl;

dh Tomasz Łomozik, + 48 502 603 932, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Od 8 października 2012 366444